نصب و راه اندازی اکتیو دایرکتوری

اکتیو دایرکتوری یک پایگاه داده مرکزی است که در آن اشیاء مختلفی از جمله حساب‌های کاربری، حساب‌های کامپیوتری، گروه‌ها، OU ها و غیره ذخیره می شوند. محتوای اشیاء اکتیو‌دایرکتوری اطلاعات لازم برای اشیاء از جمله توصیف‌ها، حقوق File System ، شاخص‌های امنیتی ، حقوق Application و اطلاعات پوشه‌ها را شامل می شود.

در واقع سرویس و قابلیتی بر روی سیستم‌های ویندوزی شرکت مایکروسافت است که امکان مدیریت اجزای شبکه را به مدیران شبکه و همچنین کاربران آن می‌دهد. شما در اکتیو‌دایرکتوری کاربران موجود در شبکه را تعریف کرده و قوانین متمرکزی از طریق GPO بر روی انها اعمال کرده و شبکه خود را مدیریت میکنید. سروری که دامین مورد نظر شما را مدیریت می‌کند Domain Controller نامیده میشود، یعنی این سرور حاوی تمامی اطلاعات مدیریتی است و دامین شما را کنترل خواهد کرد.

سرویس اکتیو‌دایرکتوری از سرویس‌های بسیار مهم، حساس و ریشه‌ای شبکه‌ها می باشد. این سرویس به عنوان سرویس مادر، برای سایر سرویس‌های شبکه خدمات ارائه می‌دهد و نصب آن بسیار مهم و حساس بوده و نیاز به فردی باتجربه و دارای دانش کافی برای راه اندازی هوشمندانه آن میباشد. زیرا این سرویس پایه و اساس یک شبکه است و در صورت وجود مشکل، سایر سرویس‌ها‌ نیز درست کار نخواهند کرد و ترمیم یا بازسازی آن بسیار زمانبر و پرهزینه خواهد بود.

ساخت OU ها و تعریف گروهبندی‌های متناسب با ساختار شبکه و اضافه کردن کاربران در گروه‌های مناسب از نکات بسیار حساسی می باشد که انجام صحیح آن، در نحوه اعمال سیاست‌های شبکه و دسترسی به منابع شبکه مهم می‌باشد به گونه‌ای که اگر درست تعریف شود با گسترش شبکه شما مدیریت آن اسانتر خواهد بود و نیاز به تغییرات گسترده نخواهید داشت.

تعریف و اعمال قوانین مربوط به دسترسی‌ها، کنترل استفاده کاربران و سایر محدودیت‌ها از طریق Group policy Management اعمال می‌شود. بدین طریق حتی کوچکترین فعالیت کارکنان خود را می‌توانید کنترل و مدیریت کنید. هر چند سرویس اکتیودایرکتوری تاثیر فوق العاده و امکانات فراوانی را در شبکه ارائه می‌کند اما به صرف نصب و راه‌اندازی آن نمی‌توان گفت که ساختار شبکه صحیح می‌باشد. استفاده صحیح از پالیسی‌ها جزو موارد بسیار مهم در طراحی یک شبکه اصولی می‌باشد.

پایگاه های داده (Database) یکی از مهمترین ارکان نرم افزارهای سازمانی هستند. اطلاعات نرم افزار ها در پایگاه ها داده نگهداری میشود. اطلاعات سازمان ها یا در پایگاه های داده یا به صورت فایل در فایل سرور ها و برخی از آنها نیز همچنان به صورت سنتی روی کاغذ قرار دارند. نرم افزار های متعددی در زمینه پایگاه های داده وجود دارد که Microsoft SQL Server از این دست می باشد که در کشورمان همه گیر تر بوده و بیشتر نرم افزار های سازمان از آن به عنوان پایگاه داده استفاده می کنند.
اکثر نرم افزار های سازمانی از نسخه های قدیمی Microsoft SQL Server استفاده می کنند که مشکلات متعددی را متوجه سازمان ها می نماید. یکی از آنها عدم نصب MSSQL روی ویندوز های برزو است که مشکلات امنیتی و ضعف پشتیبانی را به همراه دارد. مشکل دیگر عدم یکپارچه شدن آنها با ساختار فعلی شبکه است و مهمترین آنها وجود قابلیت های جدید، کارایی و امنیت بالاتر نسخ بروز تر این نرم افزار است که از آن بی بهره اند.
بهار فناوری اطلاعات میهن| ابتدا به شناسایی نرم افزار پرداخته و با ایجاد یک محیط تست مجزا به برسی پروسه مهاجرت از نسخه قدیمی به نسخه جدید (Microsoft SQL Server) می پردازد و بعد از تست موفق اقدام به مهاجرت می نماید. این پروسه ها بدون وقفه در سرویس دهی صورت می پذیرد.

راه اندازی ایمیل سرور

امروزه با پیشرفت فناوری اطلاعات، شرکتها و سازمانها رفته رفته از روشهای سنتی به سمت خدمات الکترونیک حرکت می‌کنند. برای صرفه جویی در زمان و هزینه، دیگر نامه نگاریهای داخل شبکه و حتی خارج شبکه عمدتا به صورت الکترونیکی صورت میگیرد. در این حوضه یکی از مهمترین سرویسهای ارائه شده، ایمیل سرور است که بسیاری از مشکلات را از دوش مدیران و کارکنان سازمان برداشته و نظم و ترتیب خاصی به فرایندها و چرخه انجام عملیات‌های سازمانی خواهد بخشید.

 مزایای استفاده از ایمیل سرور:

 • صرفه جویی در هزینه: کاهش هزینه ناشی از خرید کاغذ، بایگانی و جست و جو

 • صرفه جویی در زمان: نامه های الکترونیک به صورت آنی به مخاطب شما خواهد رسید و زمان کارکنان سازمان جهت جابجایی نامه ها بیهوده تلف نخواهد شد.

 • ارسال و دریافت نامه‌ها، درخواست ملاقات، درخواست استفاده از تجهیزات و …

 • تعریف قوانین کنترلی و سطوح دسترسی کاربران

 • گروهبندی کارکنان و اعمال مدیریت برروی ارسال و دریافت آنها

 • اعمال فیلترینگ جهت ارسال و دریافت ایمیل

 • امکان ارسال نمونه نامه به مدیر هر فرد یا بخش بدون اطلاع آنها جهت کنترل ارسال و دریافت

 • امکان استفاده آفلاین در صورت قطع بودن اینترنت و برقراری ارتباط داخلی بین کارکنان

 • اعمال محدودیت حجمی یا تعدادی جهت ارسال ایمیل

 • امکان دریافت فکس برروی ایمیل: شما میتوانید فکس خود را به شبکه متصل کرده و تمامی فکسها را به صورت خودکار برروی ایمیل خود مشاهده کنید.

 • تهیه بایگانی و آرشیو از ایمیل‌های موجود به صورت خودکار

 • ثبت زمان و تاریخ ارسال، دریافت، مشاهده و پاسخ هر ایمیل در سیستم

 • امکان ارتباط با ایمیل‌های محیط اینترنت مانند یاهو، جیمیل، اَوتلوک و … و حتی درصورت ثبت دامین امکان ارائه سرویس ایمیل برروی نام دامنه سازمان

 • امکان ایجاد پوشه برای اشتراک گذاری فایل برروی بستر ایمیل سرور

 • هماهنگی با کاربر ویندوزی و اکتیو در صورت استفاده از Exchange Server

 • برنامه ریزی و رزرو ملاقات و جلسات

 • امکان استفاده از موبایل جهت کنترل ایمیل‌ها

نرم افزار Zimbra  یک میل سرور اپن سورس و رایگان جایگزین اکسچنج سرور(Exchange) است و تحت وب و بسیار قدرتمند می باشد. این ایمیل سرور روی سیستم عامل لینوکس نصب میشود و بسیار کارآمد می باشد.

IIS وب سرور ماکروسافت میباشد و برای راه اندازی وب سایت هایی که با ASP و ASP.NET برنامه نویسی شده اند بسیار مناسب می باشد. شرکت بهار فناوری اطلاعات میهن آماده راه اندازی وب سایت های سازمانی شما و تنظیم وب سرور سازمانی شما می باشد.