VoIP چیست ؟

voip_guide-11397417 [320x200]

انتقال صدا از طریق شبکه های داده را فناوری VOIP می گویند که امروزه به یکی از ابزارهای ضروری تجارت الکترونیک و رشد و شکوفایی بنگاه های تجاری شده است. تکنولوژی VoIP  نوین شده ی شبکه های تلفن سنتی یا ( PSTN (public switched telephone network می باشد . یکی از دلایل اصلی توسعه VoIP  کاهش هزینه های مکالمات تلفنی می باشد. با استفاده از VoIP  ما سه شبکه ی جدای سنتی تلفن ها و داده ها و دوربین های مدار بسته را به یک شبکه تبدیل می نماییم . مکالمات صوتی سنتی بر روی PSTN با استفاده از سویچینگ مداری صورت میپذیرد اما این روش داری هزینه ی بیشتر نسبت برقراری تماس با تکنولوژیVoIP می باشد.

توسعه ی ارتباطات از طریق اینترنت و شبکه های محلی هر چه بیشتر باعث شده است تا تکنولوژی VoIP دارای مزیت رقابتی نسبت به تکنولوژی های قدیمی تر باشد ، اخیرا در دنیا شرکت های بزرگ مخابراتی به سمت این تکنولوژی تغییر رویه داده اند ، تکنولوژی موبایل نسل چهارم نمونه ای از تکنولوژی Voip می باشد .

مقایسه ی سیستم های تلفنی سنتی و تکنولوژی VoIP

m [640x480]

سانترال و سویچ مخابراتی چیست؟

در شبکه های مخابراتی PSTN برای تلفن دهی و مدیریت تماس های از سویچ های مخابراتی استفاده میکنند که برخی از مارک های آنها عبارتند از :Ericsson , ZTE , Huawei  ولی در داخل سازمانهای کوچک تا متوسط از سانترال استفاده میشود ، سانترال یا PBX Private Branch Exchang یک شبکه تلفن خصوصی است که در درون شرکتها یا سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. تلفن سانترال شماره های شهری(شماره تلفن های دریافت شده از شرکت مخابرات یا PSTN) سازمان را بین کاربران به اشتراک می گذارد و امکان استفاده از خطوط شهری را برای همه کاربران فراهم می کند. علاوه بر این، سیستم امکان ارتباط داخلی تمام مشترکین درون سازمان را نیز فراهم می نماید.

در این شکل سویچ های مخابراتی که در مراکز مخابراتی قرار دارد را با (CO(Central Office نمایش داده شده است و همچنین PBX مربوط به سازمانهایی می باشد که از مخابرات خدمات دریافت میکنند قابل مشاهده هستند.

فناوری VoIP و IPPBX چیست ؟

تکنولوژی VoIP بر روی دستگاه های زیر قابل راه اندازی می باشد:

  • روتر هایی ( مسیریاب های شبکه ) که اصلاحا قابلیت انتقال صدا بر روی آنها فعال شده است

این روتر ها را اصلاحا Voice Gateway نیز میگویند ، این روتر ها بر روی IOS شان قابلیت مسیریابی صدا و درست کردن شماره تلفن و … وجود دارد و خودشان به صورت مستقل میتوانند در یک شبکه خدمات VoIP ارائه دهند .

nn [640x480]

  • سرور های (UCM(unified Communication Manager :

این سرورها را اصطلاحا IP PBX نیز می گویند . سیستم های IP-PBX در واقع نسل جدید سیستم های PBX هستند که امکان انتقال صدا و تصویر را روی شبکه دیتا و همچنین اتصال شبکه های PSTN یا همان خطوط شهری را به شبکه دیتا فراهم می سازند. سیستم های IP-PBX علاوه بر فراهم آوردن تمام امکانات موجود در PBXها یا تلفن های سانترال، به علت ساختار IP خود امکانات جدید دیگری نیز برای مشترکین خود فراهم می آورند. تلفن های سانترال به علت ساختار آنالوگ خود، دارای انعطاف پذیری پائینی هستند. به عنوان مثال برای ایجاد یک سیستم تلفنی با امکانات کامل برای یک سازمان که دارای سیستم هایی مانند پاسخگویی خودکار، منوی صوتی، پیغام گیر صوتی، امکان مانیتورینگ و گزارش گیری از مکالمات انجام شده و… است، می بایست سیستم های جانبی زیادی به تلفن سانترال افزود که علاوه بر بالا بردن هزینه نصب، هزینه و پیچیدگی نگهداری از سیستم را نیز افزایش می دهد. اما در سیستم های IP-PBX تمام امکانات فوق در درون سیستم و به صورت یکپارچه فراهم آمده است و به علت ماهیت نرم افزاری آن، امکان آپدیت کردن و افزودن امکانات به راحتی ممکن است. علاوه بر این، به علت استاندارد نبودن ساختار تلفن های سانترال، برای توسعه یک تلفن سانترال مجبور به استفاده از یک برند خاص هستیم؛ در حالیکه سیستم های IP-PBX بر اساس پروتکل های استاندارد IP و SIP و… طراحی شده اند و بنابراین به راحتی امکان توسعه سیستم وجود دارد و برای توسعه آن مقید به استفاده از یک برند خاص نخواهیم بود.

مزیت دیگر سیستم های IP-PBX در مکالمات بین شهری و بین المللی است. سیستم های IP-PBX داده های خود را روی شبکه دیتا منتقل می کنند. بنابراین این سیستم ها می توانند با استفاده از شبکه های دیتا موجود تماس های تلفنی را منتقل کنند. این شبکه ها می توانند LAN ، WAN ، Internet و یا هر شبکه مبتنی بر پروتکل IP باشند. بنابراین با توجه به اینکه اکثر سازمانها دارای یک شبکه ی داده بین شعب خود در شهرهای مختلف هستند، می توانند از این شبکه برای انجام مکالمات تلفنی بین شعب خود نیز استفاده نمایند و هزینه مکالمات سازمان را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند.

مزایای VoIP:

فن آوریVoIP  دارای مزایای متعددی است که به برخی از مهمترین آنها عبارتند از :

۱. نصب و راه اندازی ساده:

سیستم های IP-PBX دارای رابط کاربری بر پایه وب هستند و از هر مکان روی شبکه می توان با استفاده از یک مرورگر وب به سیستم دسترسی داشت و تنظیمات و تغییرات مورد نظر را اعمال نمود در حالی که سیستم های تلفن سانترال باید از طریق نرم افزارهای خاص خود و یا شماره گیری کدهای خاص از روی تلفن برنامه ریزی شوند.

۲. کاهش چشمگیر هزینه ها با استفاده از خدمات (VoIP (Voice Over IP:

با استفاده از سیستم های IP-PBX می توان مکالمات بین شهری و بین المللی را از طریق خطوط داده مانند اینترنت و یا شبکه های WAN بین شعب یک سازمان انجام داد و صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه های تلفن انجام داد. علاوه بر این، می توان مشترک خدمات VoIP شد و از قیمت پایین مکالمات بین المللی این سرویس نیز بهره برد.

۳. عدم نیاز به سیم کشی اختصاصی برای شبکه تلفن:

برخلاف تلفن سانترال که می بایست برای هر مشترک یک زوج سیم ارائه کرد و برای افزایش مشترکین و یا نصب سیستم سانترال، حجم قابل ملاحظه ای سیم کشی انجام داد، سیستم های IP-PBX می توانند از بستر شبکه موجود برای کاربران استفاده کند و نیاز به سیم کشی اختصاصی ندارند. برای مثال یک سیستم IP-PBX می تواند از شبکه LAN متصل شده به رایانه کاربر برای خط تلفن نیز استفاده کند. همچنین از یک خط LAN می توان به صورت همزمان برای تعداد زیادی کاربر استفاده نمود. از طرفی سیستم IP-PBX استفاده از شبکه بی سیم Wi-Fi در مکان هایی که امکان هیچ نوع سیم کشی وجود ندارد را ممکن می سازد.

۴. عدم محدودیت در بکارگیری یک برند خاص:

در سیستم های سانترال برای حفظ کارایی سیستم معمولا توصیه می شود که اجزاء سیستم مانند گوشی کاربران و دیگر سیستم های مکمل، از برند مشابه سیستم سانترال انتخاب شوند. در سیستم های IP-PBX به این علت که تمام تجهیزات مرتبط بر اساس استاندارد SIP ساخته می شوند، این محدودیت وجود ندارد و شما می توانید از هر برند مورد علاقه خود استفاده نمایید و در عین حال، هیچ کاهشی در کارایی سیستم مشاهده نخواهید کرد.

۵. توسعه پذیری:

سیستم های IP-PBX در ظرفیت خطوط شهری و تعداد مشترکین بسیار انعطاف پذیر هستند. هرگاه به تعداد بیشتری از خطوط شهری نیاز باشد و یا بخواهید تعداد کاربران را افزایش دهید، می توان به سادگی با افزودن Gateway مناسب این کار را انجام داد و محدودیتی در تعداد و یا برند Gateway وجود ندارد.

۶. افزایش بازدهی و ارتقاء کیفیت خدمات به مشتریان:

سیستم های IP-PBX به علت استفاده از بستر IP به راحتی می توانند با سرورها و نرم افزارهای دیگر ارتباط داشته باشند. به عنوان مثال سیستم های IP-PBX امکان اتصال به سرویس های (CRM (Customer Relationship Management یعنی سرویس مدیریت ارتباط با مشتریان را دارند.

۷. امکانات بیشتر با قیمت پایین تر:

سیستم های IP-PBX به همراه خود دارای طیف وسیعی از امکانات مانند پاسخگویی خودکار، منوی صوتی، پیغامگیر صوتی، امکان ارسال پیغام های دریافت شده به ایمیل کاربر، گزارش گیری مفصل از تلفن های انجام شده و غیره هستند که برای پیاده سازی این امکانات در تلفن سانترال می بایست زیرسیستم های زیادی به آن اضافه نمود که در نهایت هزینه انجام شده چندین برابر قیمت یک IP-PBX خواهد بود.

۸.. امکان جابجایی و رومینگ:

در سیستم های IP-PBX در صورتی که کاربر بخواهد از مکان دیگری در درون سازمان از شماره داخلی خود استفاده کند تنها کافی است تلفن خود را به نزدیکترین سوکت شبکه روی دیوار متصل کند و مانند سیستم های سانترال نیازی به سیم کشی مجدد و یا انجام تغییرات در سیم کشی نیست. از طرفی کاربر می تواند از خانه و یا هر محل دیگری از طریق شبکه داده به سیستم IP-PBX متصل شود و تلفن ها و پیغام های خود را از آن محل مدیریت کند.

۹. امکان استفاده از Soft Phone :

Soft Phone نرم افزاری است که بر روی رایانه کاربر نصب می شود و امکانات یک تلفن را برای کاربر فراهم می کند. کاربر می تواند از روی رایانه خود با هر یک از کاربران داخلی و یا در صورت داشتن مجوز با خطوط شهری تماس تلفنی داشته باشد. مزیت Soft Phone این است که با افزایش کاربران سیستم و استفاده آن ها از Soft Phone، هیچ هزینه اضافی بر سازمان تحمیل نخواهد شد.

۱۰. سهولت استفاده از تلفن:

استفاده از تلفن های IP ساخته شده بر اساس استاندارد SIP بسیار ساده است. این تلفن ها دارای رابط کاربری ساده ای می باشند.