cisco

شرکت Cisco systems یک شرکت آمریکایی تولید کننده ی تجهیزات شبکه است که مرکز آن در شهر سن خوزه در ناحیه ی معروف به دره ی سیلیکونی در ایالت کالیفرنیا جای دارد.این شرکت محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می کند و محصولات خود را با سه نام تجاری سیسکو ، لینک سیس (Linksys ) و ساینتیفیک آتلانتا (Scientific Atlanta ) به فروش می رساند .

 از تولیدات این شرکت می‌توان انواع سوئیچ ، روتر ، UCS ، فایروال ، Device‌ های وایرلس و IP Phone را نام برد. همچنین این شرکت پیشرو در ارائه پروتکل‌های شبکه است. شرکت سیسکو با تولید طیف وسیعی از تجهیزات شبکه، برای هر سازمانی محصولات خاصی را ارائه می‌کند.

شرکت سیسکو با تولید روتر و سویچ برای بستر اکتیو شبکه برای ارتباط کامپیوترها و سازمانها و شعب به هم مورد استفاده قرار میگیرد. روتر در واژه به معنای مسیریاب می باشد و برای اتصال به اینترنت و اتصال دو و یا چند شعبه به هم مورد استفاده قرار میگیرد. تجهیزات سیسکو برای امن کردن ارتباطات از رمزگذاری بر روی پکت های شبکه استفاده می نماید و به این رمزنگازی بین دو یا چند شعبه یک سازمان را در اصلاح تانل Tunnel میگویند ، همچنین تجهیزات سیسکو برای بحث دورکاری قابلیت ایجاد Vpn Server بر روی تجهیزاتش را دارا می باشد و کارمندان با اتصال به این سرور عضو شبکه داخلی سازمان خود میشوند و میتوانند با نرم افزار اتوماسیون سازمان و تلفن سازمان ارتباط بر قرار کنند.